menusearch
hogoogi.ir

معرفی عقودمعین ونامعین در سایت حقوقی وداوری بین المللی سیف الدین بازوند-ادامه مطلب...

header
۱۳۹۹/۲/۷ یکشنبه
(0)
(0)

معرفی عقودمعین ونامعین در سایت حقوقی وداوری بین المللی سیف الدین بازوند-ادامه مطلب...

معرفی عقودمعین ونامعین در سایت حقوقی وداوری بین المللی سیف الدین بازوند-ادامه مطلب...

عقد معین چیست ؟ عقد معین ، عقدی است که در قانون برای آن عنوان مشخصی درنظر گرفته شده است . علت هم این است که این دسته از عقود در جامعه بسیار استفاده می شوند و پر کاربرد هستند ، از این رو قاونگذار با در نظرگرفتن عنوان مشخصی برای آنها در قانون و بیان قواعد و مقررات مربوط به آنها از بی نظمی در این عقود می کاهد . از عقود معین می توان عقد بیع ، عقد اجاره ، عقد رهن ، عقد وکالت ، عقد کفالت ، عقد هبه ، عقد عاریه و ... همه اینه قراردادهایی هستند که شرایط آنها در قانون مشخص شده است ، بنابراین در دسته عقد معین قرار می گیرند

 

عقد نامعین چیست ؟ قراردادهایی که در قانون عنوان و شکل به خصوصی ندارند ، عقد نامعین هستند . همه قراردادها تابع یک سری شرایط عمومی هستند که در مقاله شرایط صحت معامله درباره آن صحبت کردیم . عقود نامعین یا غیر معین هم تابع این شرایط عمومی هستند و باید تمام آنها را داشته باشند تا قراداد صحیحی تلقی شوند . وجود این قراردادها از این رو است که افراد دارای آزادی اراده هستند و لزومی ندارد برای انعقاد عقد ، به دنبال عنوان خاصی در قانون باشند بلکه صرف اینکه قراردادشان شرایط عمومی را داشته باشد می توانند آن را منعقد کنند .

 

تفاوت عقد معین و عقد نامعین تعیین مقررات عقد در قانون : مهمترین تفاوت عقد معین و عقد نامعین این است که عقد نامعین تنها تابع شرایط اساسی و عمومی صحت معامله است و در صورتی که این شرایط را داشته باشد ، قرارداد درست خواهد بود . اما برای عقد معین علاوه بر شرایط عمومی حاکم بر همه قراردادها ، در قانون شرایط و مقررات ویژه و منحصر به فردی در نظر گرفته شده است . مثلا در قانون حق شفعه تنها برای عقد بیع ( خرید و فروش ) تعریف شده است و از مواردی است که مخصوص عقد بیع است . سکوت قرارداد درباره موضوعی : اگر در عقد معین درباره موضوعی تعیین تکلیف نشده باشد ، مثلا در عقد خرید و فروش زمان تحویل دادن کالای خریداری شده ( مَبیع ) مشخص نشده باشد ، می توان با مراجعه به قانون و تفسیر مواد آن و توجه به اراده دو طرف عقد ، تکلیف موضوعی که در قرارداد درباره آن صحبت نشده است را مشخص کرد . اما در عقد نامعین ، چون این عقود با توجه به احکام قانونی اما طبق سلیقه دو طرف منعقد می شوند و قواعد ویژه ایی در قانون ندارند ، اگر درباره امری سکوت شده باشد ، قاضی باتوجه به قرارداد و انگیزه دو طرف در بستن آن ، به بررسی موضوع می پردازد .